Dobry termin egzaminu na prawo jazdy

Kiedy warto mieć egzamin z prawa jazdy?

Bardzo dużo osób nie wyjeżdża z placu manewrowego czyli oblewa na łuku lub górce około 30%. Jednak to akurat nie ma nic wspólnego z terminem egzaminu, a co ma?

Bardzo duży wpływ ma natężenie ruchu drogowego, gdyż najwięcej niezdanych egzaminów wynika z:

  • wszelkiego typu nieustąpienia pierwszeństwa np. pieszemu, przy zmianie pasa, na skrzyżowaniach z sygnalizacją, wyznaczonym pierwszeństwem i równorzędnych.
  • stworzenia zagrożenia np. przejeżdżając lusterkiem za blisko innego pojazdu gdy na zwężonej jezdni przez zaparkowane pojazdy, ktoś z przeciwka spycha Cię w prawo, czy wyjeżdżając z miejsca parkingowego wprost pod inne auto które wyłoniło się nie wiadomo skąd.

Krótko mówiąc gdyby nie było innych uczestników, niewiele by się mogło wydarzyć, a Ty miałbyś/abyś mniej możliwości na popełnienie błędów. Mniej czynników zabierałoby i odciągało Twoją uwagę. Dużo łatwiej się kieruje, gdy większość uwagi skupiamy np. tylko na zatrzymaniu i ruszeniu przy światłach, a trudniej gdy podczas skręcania musisz jeszcze uważać, na rowerzystów, pieszych, biegaczy, hulajnogi, innych spieszących się kierowców i całą resztę nieprzewidywalnych sytuacji.

Najlepszy termin to taki, gdy jest mały ruch na drogach.

W takim razie kiedy jest małe natężenie ruchu i kiedy najlepiej zapisać się na egzamin?

  • Sobota godz. 7.00 rano, raczej powinno być luźno. Zresztą wszystkie godziny w soboty są dobre, nawet przy chwilowym spiętrzeniu ruchu inni kierowcy są spokojniejsi aż tak się nie spieszą, a szczególnie gdy jest dłuższy weekend, święto i ludzie wyjadą z miasta.
  • W tygodniu o godz. 21.10 takie termin znajdziesz w WORD Odlewnicza, pozostałe WORD Radarowa i WORD Powstańców Śląskich, tak długo nie pracują. Po 21szej ruch na Bródnie zamiera, jesteś głownie Ty, egzaminator i sporadycznie mijani inni kierowcy. Minusem jest to że najczęściej jest już ciemno, ale mały ruch jest ważniejszy od jazdy w nocy.
  • W tygodniu poza godzinami szczytu czyli około 9.00 do 14.00 też jest w miarę OK, a do tego jest widno.

Nie ma nic idealnego. Małe natężenie ruchu ma też minusy. Choćby to, że pozostali kierowcy mają więcej miejsca i dużo szybciej jeżdżą. Weź to pod uwagę, gdyż może Cię ktoś zaskoczyć i szybko wyjechać np. zza łuku drogi.

W takim razie które terminy egzaminu są najgorsze?

Z pewnością egzamin na prawo jazdy w godzinach rannych około 6:30-9:00, gdy wszyscy spieszą się do pracy, nie należy do zbyt łatwych. Jednak w tych godzinach też kursanci zdają, choć może to wymagać trochę większych umiejętności.

Również popołudniowy szczyt 15.00-18.00 jest bardziej kłopotliwy. Nie licz na to, że postoisz w korku i Twój egzamin w ten sposób „przeczekasz”. Nic bardziej mylnego, egzamin nie jest na czas, będzie trwał dotąd, aż zaliczysz wszystkie zadania egzaminacyjne.

Najlepiej samemu sprawdź podczas jazd kursowych lub doszkalających, w jakie dni i o jakiej porze najlepiej się jeździ.

Naszym zdaniem, nie kalkuluj jeżeli chodzi o humor, samopoczucie i nastawienie egzaminatora. Z pewnością nawet podczas najlepszego humoru nie przeoczy Twojego poważnego błędu (egzaminator jest, a przynajmniej powinien być, profesjonalistą i działa trochę jak automat). Podczas jazdy skup się głownie na sobie, żeby jak najlepiej wykonywać zadania, utrzymywać koncentrację i skupienie.

Gdzie można sprawdzić wolne terminy egzaminów?

Najłatwiej sprawdzić to i od razu się zapisać, przez Internet w systemie INFOCAR.

Dodaj komentarz